Opuch po operácii na pľúcach


Jednoduché, ale účinné cvičenia pomôžuanti-edém, ktoré sa objavujú po operácii na hrudi. Boli sme upozornení kandidátom lekárskych vied, mammologicko-onkológom Federálneho prsného centra Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie v Moskve, Kondakov Andrej Vasilievich.

U žien, ktoré podstúpili operáciu kvôliZhubný nádor na prsnej žľaze spravidla narúša opuch. Väčšinou vznikajú na ramene umiestnenom na strane operovaných prsníkov. Niekedy v ramene sú aj nepríjemné pocity. Je ťažké urobiť ostré a široké pohyby rukami, akoby to prekážalo. Niekedy začína bolesť bolestí, bolesť v dolnej časti chrbta. Bohužiaľ, všetky tieto pooperačné nepríjemnosti neprechádzajú ani po dlhšej dobe. Ak nezačnete s nimi bojovať, situácia sa môže zhoršiť. Keď vám ošetrujúci lekár umožní urobiť gymnastiku, okamžite začnite. V deň cvičenia musíte stráviť 10-15 minút, ale budete sa cítiť oveľa lepšie.

Všetky cvičenia by sa mali vykonať na špeciálnej gymnastike, ktorej priemer by mal byť 30-40 cm.

Cviky opakujeme 3-5 krát.

Cvičenie 1.
Úplne relaxujte, posaďte sa a držte si hlavu a chrbát rovno. Zároveň dajte ruky späť a potom vpred.

Cvičenie 2.
Vytiahnite ruky nad hlavou. Stlačte kefy do pästiek a zaistite ich v tejto polohe po dobu 3-4 sekúnd. Potom oddeľte päste a uvoľnite prsty. V procese vykonávania tohto cvičenia by ste mali alternatívne vystriedať polohu vytiahnutých rúk: držame nad hlavou a potom ju roztiahneme do strán.

Cvičenie 3.
Sadnite si, úplne oddýchnite a ohýbajte chrbát. Ruky by sa mali dotýkať a sú medzi kolenami. Začnite pomaly, aby sa z tejto pozície vyrovnali, ruky sa postupne pretiahli nad hlavou.

Cvičenie 4.
Sedieť rovno. Pravá ruka by mala byť umiestnená na ľavej kolene, na ľavej strane ramena. Z tejto polohy zdvihnite pravú ruku a odoberte ju späť bez toho, aby ste ju ohýbali. Držte sa ruky tesne po oči. Cvičenie by sa malo vykonávať v zrkadlovom obraze - ľavá ruka by mala ležať na pravej strane a naopak.

Cvičenie 5.
Východisková pozícia: ruky sú spojené nad hlavou, držte si chrbát rovno. Vezmite si lakte späť a chvíľu si posaďte na túto pozíciu, potom pripojte lakte a otvorte kefy. Zopakujte cvičenie z východiskovej pozície.

Cvičenie 6.
Držte si chrbát rovno, narovnáte ruky a spustite ich,Kefy sa súčasne prilepia do zámku. Upokojte ruky priamo nad hlavou, bez toho, aby ste ich odvrátili. Držte ich v tejto polohe na chvíľu, potom nižšie.