Edém s poranením kolena

Poranenie kolena je poškodenie okolitých mäkkých tkanív, ktoré je spôsobené traumou. Existuje niekoľko typov poranenia kolena:
- bez zlomeniny;
- so zlomeninou kostí umiestnených vo vnútri kĺbu;
- bez vykĺbenia;
- s dislokáciou kĺbu.
Modrina môže byť dokončená, keď sú všetky kĺby poškodené a čiastočne, keď poškodenie neovplyvňuje všetky časti kĺbu. Čo môže byť poškodené pri čiastočnom zranení?
1. väzy kolena vrátane vnútorných stoniek;
2. chrupavka kolenného kĺbu;
3. svaly obklopujúce kĺb;
4. šľacha periartikulárnych svalov.
Modrina sa nemôže vyskytnúť bez akejkoľvektraumatický faktor. Vo väčšine prípadov je zranenie doma alebo v dôsledku športového výkonu, keď osoba padne na koleno. Modrina je spôsobená menej často zdvihmi a pôsobením tlakových síl v oblasti kolenného kĺbu. To sa môže stať napríklad počas automobilovej nehody. Napriek tomu nie je dôležité, z akého dôvodu došlo k podliatine, je dôležité - čo najskôr začať liečbu.
ICD 10 klasifikuje poranenie kolenného kĺbu do 9. triedy, na skupinu ochorení spôsobených vonkajšími príčinami.

Bruštenie je jednou z najbežnejšíchzranenia kolenného kĺbu. Môže sa vyskytnúť u detí i dospelých. Bohužiaľ, nie každý vie, aké vážne dôsledky by mohli byť jednoduché modriny. A v určitom veku môže byť táto trauma dokonca život ohrozujúca, najmä ak sú nejaké komplikácie.
V niektorých prípadoch, ak zranenie neboloje vyliečená, osoba stráca schopnosť chodiť normálne z dôvodu silnej bolesti v oblasti kolenného kĺbu. Osteoartróza sa často začína rozvíjať po poranení kolena vrátane modriny. Preto si nemyslite, že modrina zmizne sama o sebe, musíte začať liečbu. Koniec koncov, modrina je ľahšie liečiť ako artróza kolena 2. stupňa (keď sú zjavné príznaky artrózy). Liečba tejto poruchy vyvolanej choroby zahŕňa: diétu pre artrózu kolenného kĺbu. početné lieky a fyzioterapia. Musíte úplne zmeniť svoj životný štýl. Preto je lepšie vyliečiť modrinu a naďalej žiť celý život.
Bohužiaľ, zranenia, rovnako ako všetky ostatné zranenia, nemožno predpovedať, takže prevencia (s výnimkou pre posilnenie svalov a správnej výživy, posilňuje kĺby) neexistuje.

Existuje názor, že liečba modrín je veľmi jednoduchá anevyžaduje lekára. Bohužiaľ, je to úplne zlé, pretože škody môžu byť spôsobené z veľmi odlišných dôvodov. Diagnóza "poranenia kolenného kĺbu" je umiestnená len vtedy, keď sú vylúčené iné traumy, ktoré majú veľmi vážnu povahu.
Presne diagnostikovať, a preto,určiť vhodnú liečbu, aplikovať súbor rôznych metód: požiadať pacienta o následky zranenia (opuch, bolesť, opuch atď.), urobiť rádiografiu, ktorá ukazuje najspoľahlivejší výsledok. Neodporúča sa palpovať oblasť postihnutého kolenného kĺbu, pretože dotykom môže byť sprevádzaná veľmi silnou bolesťou.

V každom prípade môže dôjsť k poraneniu kolenaveku vrátane detí, pretože sú neustále v pohybe. Vo väčšine prípadov nastáva podliatina pád na kolená alebo úder do niečoho. Niekedy dokonca aj najprestížnejšie jogging môže spôsobiť zranenie kolenného kĺbu.
Hlavným príznakom modriny sú ostré bolestioblasť kolenného kĺbu, presnejšie v mieste poškodenia. Niektorí pacienti hlásia takmer neznesiteľnú bolesť. Na traumatizovanom mieste sa mení farba kože, opuch a opuch. Je to kvôli hemartróze, tj krvácaniu vo vnútri kĺbu. Ak sa liečba nespustí včas, pacient môže dokonca stratiť vedomie.

Prvá pomoc pri poranení kolena

Ak chcete minimalizovať vplyv poranenia, je dôležité poskytnúť prvú pomoc pred odchodom do nemocnice alebo traumatického centra. Čo mám robiť?
- Pokiaľ je to možné, chráňte poškodený kĺb.
- Úplne odstrániť zaťaženie zranenej nohy.
- Aplikujte ľad na odstránenie opuchov, opuchu, zníženie bolesti a pomalé krvácanie v dutine kolenného kĺbu.
Zastavenie krvácania je kritická, pretože tvoria hemartrózy hematóm komprimuje nervové zakončenia, a zvyšuje bolesť.
Ak sa na ulici vyskytne modrina a odstránenie opuchu, bolesť a opuch nie sú ničím, musíte naliehavo zavolať sanitku. Čo mám robiť, kým príde lekár?
- Posaďte sa na lavicu a zdvihnite zranenú nohu. To je nevyhnutné na zníženie toku krvi na zranené koleno.
- Na zníženie bolesti, opuchu a opuchu môžete použiť na poškodené koleno, napríklad fľašu s chladeným nápojom.
Pamätajte si, že pre čo najefektívnejšiu liečbu aaby sa zabránilo komplikáciám, je potrebné začať liečbu čo najskôr. Ak ste utrpeli poranenie kolena, odložte svoje záležitosti a odložte schôdzky, najprv sa musíte postarať o svoje zdravie.

Ako liečiť zranenie kolena?

Akékoľvek poranenie kolena vyžaduje starostlivé ošetrenie aosobitný prístup a modrina nie je výnimkou. Koniec koncov, je sprevádzaný nielen bolestivým syndrómom, ale aj edémom, krvácaním a opuchom periartikulárnych tkanív. Pri silnej bolesti ju lekár odstráni pomocou špeciálnych liekov. Prípravky na liečbu zápalu kolena s modrínami sú najčastejšie NSAID, to znamená, že patria do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Často sa používa aj špeciálne masti, ktoré pomáhajú znižovať hematóm. Ale je potrebné toto ošetrenie musia byť koordinované s lekárom, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.
S takým zranením kolena, ako modrina,Je potrebné znížiť bolesť, odstrániť opuch okolitých tkanív, aby nádor nezasahoval do pacienta. Preto je dôležité odstrániť nahromadenú krv z kĺbovej dutiny. Krvácanie sa zvyčajne odstráni punkciou a odsáva sa injekčnou striekačkou z kĺbovej dutiny. Po prepichnutí sa na oblasť kolenného kĺbu umiestni fixačný obväz, ktorý obmedzuje pohyby a ohrieva poškodenú oblasť. Vďaka obväzu sa prakticky nevyskytuje opuch tkanív a opuch.
Po úraze je dôležité chrániť poškodenékĺb, obmedziť činnosť motora tak, aby sa vrátila do normálu. Zotavenie po zranení kolenného kĺbu spravidla trvá priemerne 2-3 týždne. Počas rehabilitácie môže lekár predpísať fyzioterapiu, ktorá urýchli regeneráciu.
Pri ťažkých modrinách, ak nielen opuch tkanív a opuch, ale aj prasknutie väzov, je predpísaná naliehavá chirurgická liečba. V takýchto prípadoch je rehabilitácia oveľa dlhšia a ťažšia.

Informácie na webe sú poskytované výlučne na informačné účely, nepredstierajú sa na odporúčanie a lekársku správnosť, nie sú návodom na konanie.

V žiadnom prípade nepoužívajte samoliečbu. Obráťte sa na svojho lekára!