Edém mozgu pri narodení

Za 9 mesiacov sa rodičia tešianarodenie malého zázraku. Budúca mama a otec zažívajú počas tohto obdobia rôzne pocity: radosť a emócie, šťastie a strach. Narodenie dieťaťa je najšťastnejším momentom ich života, ktorý je často zatienený správou, že novorodenca má akékoľvek zdravotné problémy. Napríklad dieťa môže mať udusenie. Mnoho mamičiek a otec sa začína veľmi nervózne.

Vo väčšine prípadov sa skúsenosti ukážu ako zbytočne silné, pretože rodičia nevedia, čo sa v súčasnosti deje s ich dieťaťom a ako sa moderná medicína vyrovnáva s podobnými situáciami.

Pri asfyxii novorodencov sa rozumiepatologický stav detí narodených na svete, ktorý rozkladá dýchanie a rozvíja nedostatok kyslíka. Tento nebezpečný a vážny stav sa môže vyskytnúť počas pôrodu a po ňom v prvých dňoch života.

Príčiny asfyxie u novorodencov

Dieťa nemá bez asfyxieistú príčinu, ale pred tým, než o nich hovoríme, stojí za to venovať pozornosť typom tohto patologického stavu dieťaťa. Asfyxia je klasifikovaná ako primárna a sekundárna. Prvý pohľad vyskytuje sa u plodu počas pôrodu. Chronická alebo akútna intrauterinná hypoxia spôsobuje tento patologický stav. Asfyxiácia môže nastať aj z dôvodu:

 • intrakraniálna trauma v dieťati, ktorú dostal počas pôrodu;
 • malformácie plodu, ovplyvňujúce dýchanie a spôsobujúce jeho ťažkosti;
</ li>
 • imunologická nezlučiteľnosť dieťaťa a matky;
 • zablokovanie dýchacieho traktu roztočov hlienu alebo plodovej vody.
 • </ ul>

  Príčiny primárnej asfyxiedieťa môže byť prítomnosťou extragenálnych ochorení u matky. Napríklad plod môže trpieť tým, že tehotná žena má kardiovaskulárne ochorenie, cukrovku, anémiu nedostatku železa. Dieťa môže mať tiež asfyxiu, ak budúca matka trpí gestózou (neskorá toxikóza), ktorá je sprevádzaná zvýšeným tlakom a edémom končatín.

  Často sú príčiny asfyxie novorodencovležia v patologickej štruktúre placenty, pupočnej šnúry, membrány. Medzi rizikové faktory patrí predčasné oddelenie plodovej vody, predčasné oddelenie placenty. nesprávne vloženie plodovej hlavy počas pôrodu.

  Sekundárna asfyxia sa vyskytuje u dieťaťa niekoľko hodín alebo dní po narodení. Jeho dôvody môžu byť:

  • srdcové chyby;
  • porušenie cerebrálnej cirkulácie u dieťaťa;
  • porážka centrálnej nervovej sústavy.

  Najčastejšou príčinou sekundárnej asfyxie -pneumopatia (diseminovaná a polysegmentárna atelectáza, krvácanie do pľúc, edematózny hemoragický syndróm, hyalínové membrány). Vyskytujú sa počas intrauterinného obdobia alebo počas pôrodu a sú sprevádzané vývojom syndrómu respiračných porúch.

  Čo sa deje v tele novorodencov pri asfyxii?

  S týmto patologickým stavom začína novorodenec meniť metabolické procesy v tele, ktorých závažnosť závisí od stupňa asfyxie a trvania.

  na akútna asfyxia , ktoré vyvíjajú na pozadí chronickej hypoxie plodu. hypovolémia. Tento termín sa vzťahuje na zníženie objemu cirkulujúcej krvi. Stáva sa silnejšia a viskóznejšia.

  V mozgu, srdci, pečeni, obličkách je možnéPrítomnosť krvácaní a edémov, ktoré sa vyskytujú kvôli nedostatku kyslíka. Hypoxia plodu a asfyxia novorodenca vedie k poklesu krvného tlaku. Počet srdcových kontrakcií je výrazne znížený. Močová funkcia obličiek je narušená.

  Symptómy asfyxie u novorodencov

  Tento patologický stav je diagnostikovaný lekármideti v prvých sekundách života. Odhaduje sa frekvencia a primeranosť dýchania, farba kože, indexy svalového tonusu, palpitácie, reflexná excitabilita.

  Hlavným znakom prítomnosti asfyxie u dieťaťa - porušenie dýchacieho procesu, čo vedie k závažným zmenám v tele. Bezprostredne po výskyte dieťaťa lekári vykonajú dôkladné vyšetrenie. Jeho stav sa hodnotí na stupnici Apgar.

  Vyznačujú sa tieto formy zadusenia:

  na ľahká forma asfyxický stav omrviniek na stupnici Apgarsa odhaduje na 6-7 bodov. Dieťa robí svoj prvý dych v prvej minúte po narodení. Avšak jeho dýchanie je oslabené, svalový tonus sa zníži a nasolabiálny trojuholník má namodralý odtieň.

  na stredná forma Asfyxické hodnotenie dieťaťa je 4-5bodov. Dieťa, rovnako ako mierna asfyxia, bude dýchať prvých 60 sekúnd. Jeho dýchanie bude oslabené (nepravidelné alebo pravidelné). Dieťa môže mať tachykardiu, vyblednuté reflexy, znížený svalový tonus, bradykardiu. Koža tváre, rúk a nôh bude mať jasný modrastý nádych.

  Stav dieťaťa, kedy ťažká forma Asfyxia sa odhaduje na 1-3 body. Dýchanie je charakterizované nepravidelným charakterom. Možno to úplne chýba. Dieťa neplačí, ale len občas stane. Palpitácia sa spomaľuje a neexistujú žiadne reflexy. Pozoruje sa tiež svalová atónia alebo hypotenzia. Koža sa vyznačuje bledým odtieňom. Pľúcna šnúra nie je pulzovaná. Často, s takým stupňom asfyxie u novorodenca, dochádza k nedostatočnosti nadobličiek.

  na klinická smrť lekári dávajú dieťaťu nultú známku na stupnici Apgar. Špecialisti na záchranu života dieťaťa okamžite začnú vykonávať komplex resuscitačných opatrení.

  Treba poznamenať, že sa zistí nielen asfyxiaexterným vyšetrením a vyhodnotením stavu omrviniek na stupnici Apgar. Štúdia stavu krvi v kyslom prostredí slúži ako potvrdenie diagnózy. Pomocou ultrazvuku mozgu a metódou neurologického vyšetrenia je možné určiť poškodenie centrálneho nervového systému (rozsiahle subdurálne, subarchanoidné, intraventrikulárne krvácanie atď.).

  Všetky deti narodené v tomtopatologický stav, vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Lekári v prvých minútach života vykonávajú určité činnosti v miestnosti, pričom pozorne sledujú základné parametre života:

  • srdcová frekvencia;
  • frekvencia a hĺbka inšpirácie a výdychu;
  • hematokritu.

  V prípade týchto indikácií zdravotnícki pracovníci posúdia účinnosť prijatých opatrení av prípade potreby ich upravia.

  Aké akcie vykonávajú lekári pri narodení dieťaťa? Po prvé, keď sa v nosovej dutine a ústach objaví vedúci lekár predstavuje špeciálnu sondu , S jeho pomocou sa zvyšky hlienu a plodovej vody odstránia z horných dýchacích ciest.

  Keď sa dieťa úplne odstráni z pôrodného kanála, lekári prerežú pupočnú šnúru. Dieťa sa umiestni na resuscitačný stôl a znovu nasiakne obsah nazofaryngu a žalúdka.

  Po obnovení srdcovej a respiračnej aktivity dieťaťa bude prenesená na jednotku intenzívnej starostlivosti , To nekončí činnosť lekárov. Ďalšie aktivity zdravotníckych pracovníkov budú zamerané na odstraňovanie následkov novorodeneckého udusenia: obnovu metabolických procesov, odstránenie opuchov mozgu, k normalizácii funkcie obličiek.

  Starostlivosť o dieťa po udusení

  Pre dieťa po oneskorenej asfyxiišpeciálna lekárska starostlivosť. Dieťa musí poskytnúť úplný pokoj. Jeho hlava by mala byť vo zdvihnutej polohe. Dôležitú úlohu zohráva kyslíková terapia.

  Dieťa po miernej udusení by malobyť v špeciálnom stane s vysokým obsahom kyslíka vo vnútri. Neexistuje žiadna špecifická doba pobytu v nej. Jedno dieťa je povinné zostať v stane niekoľko hodín a druhé - niekoľko dní. Čas pobytu v kyslíkovom stane určuje lekár po zhodnotení stavu dieťaťa.

  Novorodenec, ktorý utrpel asfyxiu v ťažkýchalebo strednej forme, je umiestnený v batožinovom priestore. Existuje kyslík. Vo vnútri kouveze by koncentrácia tohto chemického prvku mala byť približne 40%. Niektoré materské nemocnice môžu mať nedostatočné vybavenie. V tomto prípade sa používajú špeciálne nosné kanyly alebo masky dýchacích ciest. Prostredníctvom nich sa dodáva kyslík.

  Pre novonarodené dieťa po asfyxiije potrebné poznamenať. Je potrebné kontrolovať telesnú teplotu, funkciu čriev, diurézu. Často sa vyžaduje opakované čistenie dýchacích ciest z hlienu a iného obsahu.

  Prvé kŕmenie dieťaťa, ktoré prešlo ľahkým alebopriemerná forma asfyxie sa produkuje 16 hodín po narodení. Deti, ktoré čelia vážnej forme asfyxie, sa denne po narodení kŕmia špeciálnou sondou. Otázka, kedy sa aplikuje na prsia dieťaťa po udusení, je zaujímavá pre mnohé matky. Neexistuje žiadna konkrétna odpoveď. Čas začiatku dojčenia sa určuje individuálne v závislosti od stavu dieťaťa.

  Čo robiť po prepustení z nemocnice?

  Dieťa po prepustení z nemocnice by malo byť pod dohľadom neurológov a pediatrov. Účelom lekárskeho monitorovania je zabrániť výskytu komplikácií spôsobených centrálnym nervovým systémom.

  Prognóza lekárov závisí od nasledujúcich faktorov:

  • závažnosti patologického stavu;
  • včasnosť liečby;
  • primeranosti lekárskych opatrení.

  Ak sa dieťa narodilo s asfyxiou, potom prognózaJe priamo závislá od druhotného hodnotenia stavu, ktorý sa produkuje na stupnici Apgar 5 minút po narodení. Predpoveď bude priaznivá, ak bude druhé hodnotenie vyššie ako prvé.

  Počas prvých rokov života sa môžu pozorovať nasledujúce účinky asfyxie u novorodencov:

  • hydrocefalický syndróm;
  • poruchy diencefalózy;
  • konvulzívny syndróm;
  • hypo a hyper-podráždenosť.

  Uvedené komplikácie sa najčastejšie vyskytujú po ťažkých formách asfyxie. Aby sa zabránilo ich výskytu, je potrebné, aby lekári dodržiavali dispenzarizáciu.

  Činnosti na prevenciu asfyxie u novorodencov

  Asfyxia môže spôsobiťveľmi vážne zdravotné problémy. S týmto patologickým stavom nemôžete čeliť vôbec, ak vykonávate určité kroky zamerané na prevenciu zadusenia. Nie vždy pomáhajú, ale napriek tomu by ste sa nemali vzdávať. V 40% prípadov dávajú pozitívny výsledok.

  Hore bolo uvedené, že intrauterinná hypoxia môže byť príčinou asfyxie. Je možné sa vyhnúť, ak pravidelne navštevujete lekára.

  Počas "zaujímavej situácie" musíte identifikovať všetky rizikové faktory:

  • infekčné a somatické ochorenia (akútne ochorenia dýchacích ciest, chrípka, nachladnutie);
  • vek spravodlivého pohlavia;
  • narušenie endokrinného systému;
  • zmena hormonálneho pozadia ženy;
  • stresové situácie v živote;
  • zlé návyky (alkohol, fajčenie).

  Nezabudnite na intrauterinné monitorovaniestav placenty a plodu. Je to veľmi dôležité, pretože vďaka nej je možné identifikovať rôzne porušenia v čase. Keď placenta môže určiť, či plod trpí kyslícim hladom alebo nie. Signálom nebezpečenstva je prítomnosť mekóniu v plodovej vode. Pri prvých podozreniach na hypoxiu je potrebné začať vhodnú liečbu čo najskôr.

  To všetko je dôkazom toho, že je potrebné pravidelne navštevovať gynekológa. To v žiadnom prípade nemôže byť zanedbané, pretože zdravie dieťaťa a jeho život sú ohrozené.

  Dôležitá úloha pri prevencii hypoxie a asfyxie plodu a novorodenca hrá správny životný štýl ženy. Budúca mama by mala nasledovať niekoľko jednoduchých pravidiel:

  Prejdite ďalej. Tehotná žena má viac ako zadarmočas strávený na čerstvom vzduchu. Jej krv je nasýtený kyslíkom, ktorý sa potom prepravuje na plod. Dieťa potrebuje tento prvok. Potrebuje kyslík na správny vývoj a rast.

  Niektoré ženy si myslia, že chodiaužitočné, iba ak nie sú v meste, ale za hranicami. Tento názor je nesprávny. V najbližšom parku alebo námestí môžete kedykoľvek počas celého roka chodiť po meste.

  Dodržujte režim dňa. Tehotná žena by mala zabudnúť na prvú"Crazy rytmus života", keď sedela pri počítači v noci, šla do postele neskoro, prebudila sa skoro ráno a šla do práce. Teraz musíte v noci spať minimálne 9 hodín a počas dňa sa odporúča nájsť pár hodiniek na spanie.

  Vezmite vitamínové a minerálne komplexy. Tehotná žena a jej dieťav bruchu, vitamíny a živiny. Bohužiaľ kvalita moderných výrobkov neumožňuje získať všetky potrebné minerály a stopové prvky. "Magická hůlka" sú špeciálne prípravky - komplex vitamínov a minerálov.

  S ich pomocou môžete uspokojiť potrebymatka a dieťa. Liek by však mal predpisovať gynekológ. Nemali by ste robiť rozhodnutia sami, pretože niektorí ľudia nepotrebujú vitamíny a minerály a ich prebytok môže poškodiť matku i dieťa.

  Udržujte pokoj a pozitívnu náladu. Tehotenstvo je nezabudnuteľným obdobímŽenský život. Je spojená nielen s radosťami, ale aj s pocitmi a stresom. Budúca matka sa musí starať menej. So všetkou úzkosťou, úzkosťou sa môžete ľahko vyrovnať. Stačí sa naučiť, ako to urobiť.

  Tehotné ženy sú povzbudzované, aby vyhadzovalijeho životné negatívne emócie. Sny budúcnosti pomôžu zachovať pozitívny postoj a emočnú rovnováhu. Do svojho života môžete priniesť jasné farby vďaka sledovaniu dobrých komédií, čítaniu zábavných kníh a komunikácii s pozitívnymi ľuďmi.

  Na záver je potrebné poznamenať, že je to asfyxiavážne patologické stavy, ale nebojte sa, ak to ovplyvňuje vaše deti. Vďaka moderným zariadeniam si lekári rýchlo všimnú, čo je zlé a prijmú potrebné opatrenia, ktoré ochránia novorodencov pred účinkami udusenia a zachraňujú ich život.