Edém po odstránení ateroómu na hlave

Aterom je benígnyNeoplazmus, ktorého výskyt je spôsobený zablokovaním potrubia mazovej žľazy. Kork, vytvorený v kanáliku, zabraňuje vylučovaniu sekrécie mazovej žľazy von a kožný mast sa začína hromadiť pod kožu.

Aterom sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela, alenajčastejšie sa objavuje na tvári, na pokožke hlavy, na chrbte, na pokožke pohlavných orgánov, pod podpazuší. Atheroma je prítomná u 5-10% ľudí. U žien sa pravdepodobne javí ateroóma ako u mužov.

Dôvody na vznik tohto miesta nie sú úplne pochopené. Predispozíciou k vzniku týchto nových rastových faktorov sú hormonálne poruchy, zvýšené potenie, časté traumy kože a dokonca aj genetická predispozícia.

Atheromy nikdy neprešli samy. Ak ateromy nerušia alebo nezkazia vzhľad osoby, nemôžu byť vymazané. Masti s antibiotikami a ľudovými metódami liečby v prípade ateroómu nie sú účinné.

Atherom má vzhľad nádorovo podobnej formácie sjasné kontúry. S hnisavosťou ateroómu sa zvýši telesná teplota, bolesť, začervenanie a opuch. Ak sa uvoľní ateróm, oddeľuje obsah salómu od hnisu a na jeho mieste vzniká vred.

Spočiatku má aterom vzhľad malého sférickéhovzdelávania. V priebehu času, rastie a hromadí husté spojivového kapsule, rastúca pod kožu vo forme hustej sférické nádoru. Ateróm môže zostať po mnoho rokov malý alebo rýchlo rastú do veľkosti slepačích vajec alebo viac.

Z iných nádorov je možné rozlíšiť ateroómuprítomnosťou čiernej bodky na nej - zablokovaného mazového potrubia. Aterom môže komunikovať s povrchom kože malým otvorom so žltkastým zakaleným výbojom, ktorý má pravidelne nepríjemný zápach.

Ak sa aterom odhalí nezávisle,Odstráňte z kože obsah s rúnom a obráťte sa na dermatológa alebo chirurga. Lekár musí odstrániť zvyšky ateroómu a jeho kapsuly a ošetriť ranu tak, aby sa nestratila.

Malígny proces začína v ateroómochto je zriedkavé: rakovinové bunky začnú rásť v aherom (to sa vyskytuje hlavne u starších ľudí). Naliehavé vidieť lekára, ktorý potrebujete v prípade, že aterom začal rýchlo rásť, krvácať alebo svrbieť. Je lepšie konzultovať s lekárom a odstrániť ateroómu hneď, ako sa objaví, pretože okrem rizika nástupu malígneho procesu sa môže vyskytnúť aj bakteriálna infekcia.

Z lipómu ateroómu sa vyznačuje skutočnosťou, že jeho obsah je mast (a hnis s infekciou), zatiaľ čo obsah lipómu aktívne množia tukové bunky.

Operácia odstraňovanie aterómu sa vykonáva v lokálnej anestézii (prokaínu alebo lidokaínu), a trvá asi 15 až 25 minút, po ktorej sa pacient vráti domov.

Ak hnisavý proces začal v ateromu, potom jehoihneď otvorte a vyčistite obsah kapsuly a potom vyberte samotnú kapsulu. Ak zápalový proces nie je spojený s infekciou aterómu, odporúča sa počkať, kým sa zastaví, a až potom odstrániť nádor.

Otvorenie ateromy sa nedá vykonať nezávisle: ateróm by mali byť odstránené iba spolu s kapsulu. Odstránenie aterómu je chirurgicky takto: pokožka nad aterómu starostlivo vyrezané tak, aby nedošlo k poškodeniu kapsule ateróm, potom vyhubiť cystu spolu s jeho kapsule tlačí prstami okraje rany.

Často človek ide do nemocnicePrípad, kedy ateroóma získa obrovskú veľkosť. V tomto prípade sa operácia odstrániť ateróm vykonaná trochu odlišne: na koži cez novej tvorby vyrobené dve hraničné rez, rezom zvláštne zahnuté nožnice sú zavedené pod ateróm, ktorú ateróm a pliev. Po odstránení aterómu sú absorbovateľné stehy umiestnené na subkutánnom tkanive a vertikálne švy sa aplikujú na kožu pomocou atraumatickej nite, ktorá sa odstráni po 1-2 týždňoch.

Kontraindikáciou chirurgického zákroku aterómu sa znižuje zrážanlivosť krvi, kritické dni tehotenstva alebo u žien, rovnako ako diabetes.

Účinnými metódami odstránenia sú laserové a rádiové vlnové metódy.

Tieto metódy majú iba jednu nevýhodu: uplatňujú sa len vtedy, ak je rast malý.

Pri odstraňovaní aterómu laserovou metódou na kožimalý rez sa robí tam, kde je vložená LED a ateróm sa odparí pomocou laseru. Atheroma po chirurgickom zákroku s laserom sa neopakuje. Ďalšou výhodou tejto metódy je nedostatok potreby oholenia vlasov, ak je ateroóm na pokožke hlavy.

Minimálna invazívna metóda odstraňovania attery jepoužívanie vysokofrekvenčných rádiových vĺn. Rádiové vlny pôsobia len na obsah cysty, nedotýkajú sa zdravých tkanív. Postoperačné jazvy po aplikácii metódy rádiovej vlny na pokožku nezostávajú.

Po odstránení aterómu a stehov sa na ranu aplikuje obväz, aby sa zabránilo treniu rany proti oblečeniu. Bandáže po odstránení ateromu na hlave sa zvyčajne neuskutočňujú.

Pri prevádzke nie je vždy možné úplne odstrániťkapsuly, čo následne vedie k recidíve ateromu. Edém po odstránení ateromu prechádza v niektorých dňoch. Aby ste to mohli rýchlejšie odstrániť, musíte pravidelne liečiť ranu antiseptikmi.

Po chirurgickom zákroku namiesto aterómu môže zostať zhustené. Kondenzácia po odstránení ateromu môže byť dôsledkom tvorby jaziev, pooperačnej infiltrácie alebo granulómu. Ak sa objaví pečať, obráťte sa na lekára na diagnostiku.