Predmenštruačný edém

Alternatívne tituly, premenštruačné prekrvenie mliečnych žliaz; premenštruačný opuch prsníka

Predmenštruačný edém a bolestivosť obidvoch mliečnych žliaz sa vyskytujú v druhej polovici menštruačného cyklu.

Príznaky premenštruačnej bolesti na hrudi(mliečne žľazy) sa môže pohybovať od mierneho až po ťažké. Symptómy zvyčajne stúpajú tesne pred každou menštruáciou a okamžite sa zlepšujú počas menštruácie alebo po ňom.

Tkanivá prsníka môžu byť husté, drsné,na dotyk ako kameň, ktorý je spravidla výraznejší vo vonkajších oblastiach. Môže sa vyskytnúť aj nepríjemný alebo pretrvávajúci pocit plnosti hrudníka s nudnou silnou bolesťou.
Bezprostredne pred uprostred menštruačného obdobiahladina estrogénu sa zvyšuje a dosiahne vrchol. To spôsobuje zvýšenie kanálov mliečnych žliaz. Pík progesterónu je približne 21. deň (28. deň cyklu) a spôsobuje rast laloku prsníka.

Predmenštruačné opuchy a bolestivosťPrsné žľazy sa zvyčajne spájajú s premenštruačným syndrómom (PMS) a fibroskystickou mastopatiou (benígne zmeny prsníkov). Príčina fibrokystických zmien nie je úplne pochopená, ale predpokladá sa, že súvisia s hormonálnym stavom, ktorý sa zvyčajne zlepšuje počas menopauzy.

Predmenštruačná citlivosť na hrudník a opuch,pravdepodobne do určitej miery dochádza takmer vo všetkých ženách. Príznaky sú také závažné, že spôsobujú úzkosť. Limitná funkcia sa môže vyskytnúť u mnohých žien v čase ich veku. Rizikové faktory môžu zahŕňať: rodinnú anamnézu, vysoký obsah tuku a prebytok kofeínu.

dôvodybolestivosť a opuch hrudníka


- menštruačný cyklus;
- estrogén v liekoch vrátane antikoncepčných piluliek;
- dospievajúce tehotenstvo;
- skoré tehotenstvo.

liečba bolestivosť a opuch hrudníka


- znížiť príjem tukov;
- znížiť spotrebu kofeínu (káva, čaj, čokoláda);
- vyhnúť sa soli 1-2 týždne pred začiatkom menštruácie;
- energetické cvičenia každý deň.

Každá žena musí každý mesiac vykonať kontrolu prsníka. V popoludňajších hodinách je potrebné nosiť podprsenku. a v noci zabezpečiť dobrú podporu prsníkov.

Účinnosť vitamínu E, vitamínu B6 a rastlinných prípravkov, ako je napríklad olej z večernej pupočníka, sa má prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Na zníženie príznakov môžu byť predpísané antikoncepčné tabletky.

Diuretiká (diuretiká) užívané v predmenštruačnom období môžu znížiť opuch prsníkov.

Liek na predpis s názvom "Depo-Provera" môžeBude potrebné pre tých, ktorí majú skúsenosti s premenštruačným opuchom prsníka. Táto liečivá odstraňuje symptómy tým, že eliminuje menštruačné cykly. Má však vážny vedľajší účinok: môže ovplyvniť genitálne funkcie žien. Preto ju nemôžu brať tí, ktorí stále chcú otehotnieť.

Danazol - syntetický androgén (mužský hormón)sa môže použiť v ťažkých prípadoch, kde sa predpokladá, že potenciálny prínos prevažuje nad možnými negatívnymi vedľajšími účinkami. Ak Danazol nefunguje v konkrétnom prípade, môže byť predpísaný bromokriptín alebo tamoxifén.

Pacient by mal zavolať svojho lekára, ak:

- v tkanive prsnej žľazy nastala nová nezvyčajná zmena alebo zhusťovanie;
- v tkanive prsníka sú jednostranné zrazeniny;
- pacient nevie, ako správne vykonať nezávislé vyšetrenie prsníka;
- chorá žena - vo veku 40 rokov a staršia a nikdy nemala mamograf;
- pacient má výtok z bradavky, najmä ak sú krvavé alebo hnedé;
- príznaky zasahujú do schopnosti spánku a zmeny v strave a cvičení nepomáhajú.

Musí sa vykonať diagnostické vyšetrenie. Lekárske otázky histórie predmenštruačnej citlivosti prsníka môžu zahŕňať:

- či sa tento stav môže vyskytnúť pri každom menze;
- viete, ako urobiť vlastné vyšetrenie prsníka?
- Zaznamenali ste si pečatá na prsiach alebo výtok z bradaviek;
- aké symptómy sú stále prítomné.

Ošetrujúci lekár skontroluje prítomnosť tuleňov v mliečnych žľazách a zároveň dbá na ich kvalitu (sú tvrdé alebo mäkké, hladké alebo hrboľaté a tak ďalej).

Diagnostické štúdie. Môže sa vykonať mamograf alebo ultrazvuk mliečnej žľazy, aby sa stanovila akákoľvek abnormalita zistená pri vyšetrení prsníka. Ak sa našli lymfatické uzliny a nie je jasné, či sú benígne, môže byť potrebná prsná biopsia (alebo obe mliečne žľazy).