Známky pľúcneho edému u psov

hlavná
Labrador Školské novinky
Labradorské šteniatka
Informácie o párení, fotky šteniatok
O nás
O hniezde Ilzlata Labrador
Psy
Labrador Zabudnutá melódiu a psy nášho chovu, rodokmeň
fotografie
Fotoalbumy našich psov
standard
Všetko o štandardoch Lab Retriever
články
Články o psov a elektronických knihách
referencie
Odkazy na zaujímavé stránky ruského a zahraničného laboratória
hosť
Mapa stránok

Symptómy ochorení u psov

Kuzmin A.A. "Choroby psov: Príručka pre praktického lekára"

KAŠEĽ
Definícia. Kašeľ - ostrý reflexný výdych zameraný na odstránenie hlienu a cudzích telies z dýchacích ciest. Vyskytuje sa vlhký a suchý, povrchný a hlboký, ostrý a chronický kašeľ. Niekedy sa kašeľ z ochrannej reakcie zmení na patologickú.
Spôsobuje. Respiračné ochorenia: zápal mandlí, zápal hltanu, hrtanu, priedušnice, priedušiek, bronchiálna astma, cudzie teleso, bronchiektázia, helmintov, nádor kompresie priedušnice a priedušiek.
Pľúcne ochorenia: pneumónia, absces, opuch, edém, pľúcna hypertenzia, pleuristika. Choroby srdca: zlyhanie ľavej komory.
Najčastejšie sa zaznamenáva kašeľ s tracheobronchitídou a pneumóniou.
Majitelia psov môžu mať na zvracanie kašeľ a expektoranty.
Symptomatická liečba. Aplikované antitusiká (libeksin, kodeín), bronhospazmolitiki (efedrín, aminofylín), mukolytiká (mukaltin, terpinhydrát, Brómhexín). V alergickej Genesis - antihistaminiká (Prometazín, Suprastinum, difenhydramín) a glukokortikoidy (prednizolón, triamcinolón).

ZASTAVENIE BOW
Definícia. Krvácanie z nosa - výtok šarlátovej nepenivá krv z nosných dierok.
Príčiny: znižovanie trauma, chirurgický zákrok, hypertenzia, hemoragická diatéza, bakteriálne infekcie, vírusové infekcie, parazity, atmosférický tlak.
Najčastejšie sa to prejavuje pri zraneniach a infekčných chorobách.
Symptomatická liečba. Zložte v nose 0,1% roztok adrenalínu, 1% r mezatónu, 0,1% rn naftizínu alebo galazolínu, 3% peroxid vodíka. Intramuskulárne podávaný vikasol, glukonát vápenatý, intravenózne - chlorid vápenatý. Pri neprítomnosti účinku - lokálne 1% rr dusičnanu strieborného, ​​hemostatická špongia

Krvný kôš
Definícia. Hemoptýza - vykašliavanie s spútovo šarlátovou krvou vo forme žíl alebo peny. Krv sa tiež môže uvoľňovať z úst v prúde.
dôvody: tromboembolizmus, pľúcny edém, pľúcna infarkt, pneumónia, pľúcny absces, bronchitída, bronchiektázia, nádor, parazity, trauma, zníženie zrážanlivosti krvi, mitrálnej chlopne, závažné zlyhanie ľavej komory.
Najbežnejšie príčiny sú: pneumónia, pľúcny absces, bronchiektázia.
Symptomatická liečba. Intravenózne - chlorid vápenatý.
Intramuskulárne - vikasol, glukonát vápenatý, analgén, diprazín. Pri srdcovej nedostatočnosti (tachykardie) sa používajú kardiotonické látky (srdcové glykozidy, kordyamín, gáfor), furosemid.

ZABEZPEČENÉ NAPÄTIE (OCHRANA)
Definícia. Dýchavičnosť (dyspnoe) - zvýšená dýchacia ťažkosť. Vyskytujú sa inšpiratívne dyspnoe (ťažkosti pri vdýchnutí), výdych (ťažkosti pri výdychu), zmiešané. Okrem toho existujú tachypnoe (polypnoe) - zvýšenie rýchlosti dýchania, hyperpnea - zvýšenie rýchlosti a zvýšenie hĺbky respiračných pohybov.
Dôvody.Bezprostrednými príčinami dyspnoe sú: znížená koncentrácia kyslíka v krvi, horúčka, organické a funkčné ochorenia centrálneho nervového systému, bolesť, zmeny v citlivosti receptorov respiračných svalov, metabolické poruchy.
Dyspnoe sa môže vyskytnúť pri nasledujúcich ochoreniachchoroby: nádcha, zápal, opuch hrtanu, cudzie teleso v priedušnici a prieduškách sa stláčanie priedušnice a priedušiek, zápal priedušiek, obštrukčná bronchitídy alergia (astma), parazitárne zápal priedušiek, zápal pľúc, pľúcny edém, tromboembolické ochorenie pľúcnej tepny, pľúcna emfyzém, exsudatívne zápal pohrudnice, pneumotorax , pľúcna fibróza, atelectáza, perikarditída, diafragmatická hernia, ascites, trauma, nádor, anémia, methemoglobinémia, encefalitída, otravy, zlyhanie srdca.
U psov sa najčastejšie dýchavica vyskytuje, keď je krk stlačený golierom, zvýšenou telesnou teplotou, zápalom pľúc, encefalitídou a hypokalcemickou tetanou.
Symptomatická liečba. Používajú sa kofeín, sulfokampokain, gáfor, aminofylín, glukokortikoidy. Pneumónia ukazuje kyslíkovú terapiu. Pri hypocalcemia - doplnky vápnika a sedatíva. Pri srdcovom zlyhaní - srdcových glykozidoch. S pľúcnym edémom - furosemidom.

PIEŠŤANIE A ČISTENIE
Definícia. Kýchanie - ostrý reflexný výdych cez nos, zameraný na odstránenie hlienu a cudzích častíc z nosných dutín. Runny nose - výtok z nosných dierok serózneho, mukopurulárneho alebo sliznično-hemoragického exsudátu. Stáva sa to spravidla bilaterálne.
Dôvody. Kýchanie sa vyskytuje, keď vonkajšie faktory (mikroorganizmy, vírusy, dráždivé látky, cudzie častice) a vnútorné (imunitné komplexy) dráždia nosovú sliznicu.
Hlavnými príčinami rinitídy sú vírusové infekcie, bakteriálne infekcie, mykózy, cudzorodé tkanivo, opuch, trauma, pneumónia.
Najčastejšie sa vyskytuje výtok z nosa pri vírusových infekciách (morový mor, adenoviroz).
Niekedy sa cez nosné dierky vysúva tekutý krmiva. Takáto patológia nastáva vtedy, keď dochádza k roztrhnutiu tvrdého paláca, karkofaryngeálnej achalázie (u šteniatok), achalázii kardie, pažerákovej divertikuly.
Symptomatická liečba. Pri seróznom exsudáte sa liečba nevyžaduje. S muko-purpurovým exsudátovým charakterom boli kvapky dexametazónu s neomycínom, Sofradexom, 2% roztokom kyseliny boritej, 0,1% roztokom etonia, 0,5% roztokom síranu zinočnatého, 2% roztokom guľargolu alebo protargola; jemne namažte vnútrajšok sliznice nosa s 5% tkaninou syntetickej zmesi synchomycínu, 1% erytromycínu, polymyxínovej masti.

PORUCHA (Dysfágia)
Definícia Dysfágia je porucha prehĺtania v dôsledku morfologických, mechanických alebo funkčných porúch v oblasti úst, hltana, pažeráka, mozgu, kraniálnych nervov.
dôvody:nie strhnutie tvrdého podnebia, cudzie telo v ústach alebo hrdla, karkofaryngeálna achalázia, obštrukcia pažeráka v dôsledku prenikania cudzieho telesa, zúženie, opuch pažerákový divertikul, ruptúra ​​pažeráka, kardia achalázia, reflux pažeráka, myasténia gravis, besnota.
Najčastejšie je dysfágia spôsobená vstupom cudzieho telesa.
Symptomatická liečba. Až do odstránenia príčiny poruchy prehĺtania sa predpíše parenterálna výživa: intravenózne alebo subkutánne 5% roztoku glukózy v dennej dávke až 40 ml / kg (výhodne 1 U inzulínu na 100 ml roztoku), roztok hydrolyzínu; intravenózne - alvezín, lipofundín.

zápcha
Definícia. Zápcha (zápcha, zápcha) - dlhé oneskorenie vyprázdňovania hrubého čreva.
Dôvody. Bezprostrednými príčinami zápchy sú: intestinálna atónia, cudzie teleso v čreve, zúženie črevného lúmenu a konečníka, reflexné oneskorenie pohybu čriev. Zápcha sa vyskytuje v nasledujúcich ochoreniach a ochoreniach: trauma a nádor miechy, intestinálna intravaskulácia, otravy ťažkými kovmi, anticholinergiká, adrenergné mimetiká, anestetiká; cudzorodé tkanivo v črevách, koprolyty, črevné a prostaty, proktitída, paraanálna sinusitída, lepenie vlasov okolo konečníka s výkalmi.
Najčastejšie je zápcha spôsobená tým, že psy jedia veľké množstvo kostí, predovšetkým vtákov, ako aj bolestivé pohyby čriev počas stagnácie para-análnych žliaz a paraanálnej sinusitídy.
Symptomatická liečba. Po prvé, ak neexistujú žiadne kontraindikácie, psa dostane klyzma. Pri absencii účinku sa používajú preháňadlá: rastlinná (kôra z kukurice), soľ (síran sodný a horečnatý), olej (ricínový olej, slnečnica, oliva, vazelína), syntetické (purgén, bisacodyl). Ak je zápcha spôsobená koprolitom nachádzajúcim sa v konečníku, olej sa vstrekuje do konečníka a koprolita sa extrahuje cez konečník. Na uvoľnenie spazmu hladkých svalov aplikujte no-shpu, baralgin, ako aj blokádu novoceínu v perirene. Pri blokovaní lumen vylučovacích kanálov paraanálnych žliaz sa ich obsah ručne vymačká. Po pohybe čriev sa rektálne čapíky Anestezol, Anuzol, Proctosedil, s glycerínom injekčne podajú 3 krát denne do konečníka.

čkanie
Definícia. Škytavka - nedobrovoľné, často opakované dýchanie spojené s kontrakciou membrány.
Príčiny: prejedanie, suché jedlo, helminthická invázia, pankreatitída a iné ochorenia gastrointestinálneho traktu, poškodenie centrálneho nervového systému.
Najčastejšie sa štikatí vyskytujú u šteniatok s prejedaním a zamorením červami.
Symptomatická liečba sa zvyčajne nevyžaduje.
Pomocou metoklopramidu (cerucal), ako aj trankvilizérov (tazepam, seduxén) a neuroleptik (chlórpromazín, ceraparazín) je možné zastaviť záchvaty škytavku.

Krv v Kale
Definícia. Krv vo výkaloch - prímes krvných výkalov. Krv sa môže uvoľniť z konečníka bez ohľadu na pohyb čriev. Čím ďalej je zdroj krvácania z konečníka a bližšie k žalúdku, tým tmavšie sú výpalky maľované. Pri hnačke sa fekálne hmoty zmenia na červenú, bez ohľadu na to, kde sa krvácanie vyskytlo.
dôvody: nešpecifické gastritída, enteritída, kolitída, proktitída, žalúdočné a dvanástnikové vredy, infekčné ochorenia (parvovírus enteritída, adenovirové infekcia, leptospiróza), infekcie helmintov, tsistoizosporoz, alergia, otravy, nádory gastrointestinálneho traktu, sa K-a C-nedostatku ochorení, hemoragická diatéza , hemoroidy, koprolity.
Najbežnejšími príčinami krvi vo výkaloch sú parvovírusová enteritída a alergická reakcia.
Symptomatická liečba. Chlorid vápenatý sa aplikuje intravenózne, intramuskulárne - glukonát vápenatý, vikasol, vitamín C, mezatón (môže byť rektálne). Vnútri určiť pletacie prostriedky. Pri alergickej genéze sú predpísané antihistaminiká (difenhydramín, diprazín), glukokortikoidy (intramuskulárne prednizolón alebo dexametazón), adrenomimetiká (epinefrín, efedrín, mezatón).

ZVÝŠENÁ JEDNOTKA
Definícia. Zvýšená chuť do jedla (bulímia) - túžba požívať veľké množstvo jedla. Nie vždy sprevádzané obezitou.
Príčiny: predčasné pôst, diabetes mellitus, stav po epileptickom záchvate, encefalitída, helmintióza.
Symptomatická liečba sa nevyvinula.

POZASTAVENIE PREDMETOV
Definícia. Jedenie nepožívateľných predmetov (allotriophagy) - túžba po olizovaní alebo prehĺtaní nepožívateľných predmetov.
Môžu byť fyziologické u šteniatok, najmä počas zmeny zubov a niekedy u dospelých psov.
dôvody: mikronutrientné nedostatky, najmä vápnik a fosfor; hypo a avitaminóza, rachita, gastritída, enteritida, ochorenie pečene, nástup parvovírusovej enteritis a adenovírusové infekcie, infekcie hlienom, besnota.
Najčastejšie sa vyskytuje s rachietami a helminthickou inváziou.
Symptomatická liečba: pri absencii kontraindikácií sa používajú niekedy trankvilizéry a neuroleptiká.

PONOS ACUTE
Definícia. Akútna hnačka (hnačka) - výtok kvapalnej stolice po dobu až 2 týždňov.
Dôvody. Priamymi príčinami hnačky je zvýšená peristaltika čriev a riedenie jeho obsahu v dôsledku zníženia absorpcie vody z čriev do krvi alebo zvýšenej sekrécie vlhkosti do črevného lúmenu. Akútna hnačka sa vyskytuje v nasledujúcich ochoreniach a stavoch: akútna nešpecifická enteritida a pankreatitída, parvovírus, koronavírus, rotavírus, morová enteritida; adenovírusová hepatitída, salmonelóza, kolibakterióza, stafylokokóza, yersinióza, helmintiáza, cystoizosporóza, otravy organofosforovými zlúčeninami, ťažkými kovmi a ďalšími jedmi; akútne zlyhanie pečene, hypoadrenokorticizmus. Krátkodobá hnačka sa vyskytuje pri podávaní nízko kvalitného krmiva, niekedy mlieka a tuku.
Symptomatická liečba. Prejdite 1-2 posuny. Voda dáva veľa. Namiesto vody môžete dať trochu osladený slabý čaj.
Priradiť adstringenty: odvarov a infúzií byliniek Hypericum, šalvie, rizómy z buráta, Potentilla, serpentín, čučoriedky a jelša, granáty z granátového jablka Nastavte ryžu a ovsený vývar, aktívne uhlie. Použitie antimikrobiálnych látok je znázornené: biseptol, ftalazol, levomycetin, polymyxín M sulfát. Pri dehydratácii sa predpisuje perorálne, intravenózne, subkutánne izotonický roztok chloridu sodného, ​​Ringerov roztok, 5% roztok glukózy, "rehydron". V prípade výskytu krvi v stolici predpísané lieky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi (pozri časť "Krv vo výkaloch").

CHRONICKÝ PONUS
Definícia. Chronická hnačka (hnačka) - časté vypúšťanie kvapalnej stolice viac ako 2 týždne.
dôvody: chronická gastritída, chronická enteritida, chronická kolitída, pankreatitída, uremia, salmonella, proteika, stafylokokové infekcie; helmintiáz, cystoizosporózy, intestinálnej dysbiózy, chronickej intoxikácie, novotvaru, obštrukčnej žltačky, intestinálnej dyskinézy, nedostatočnosti tráviacich enzýmov, autoimunitných ochorení, avitaminózy A a PP.
Symptomatická liečba. Priraďte adstringenty (pozri
"Akútna hnačka"), dermatol, krieda, aktivovanáuhlíka, probiotiká (laktobakterin, bifidumbakterin, bifikol), enzymatické prípravky (Festalum, panzinorm, solizim, Digestal) Biseptolum, chloramfenikol, salazopiridazina, salazodimetoksina, Trichopolum, nystatín, multivitamíny, karsil, Syrepar, Essentiale®

zvracanie
Definícia. Zvracanie - reflexný úkon vyprázdnenia obsahu žalúdka (niekedy dvanástnika) cez pažerák a úst. Zvracanie zvyčajne predchádza nevoľnosť a slzenie. U psov sa vyskytuje ľahko, dokonca aj pri miernom podráždení.
Vracanie sa deje s priamym rozrušením.centrum zvracania, ako aj podráždenie citlivých nervových zakončení gastrointestinálneho traktu a iných orgánov. Dlhodobé vracanie vedie k strate vody a elektrolytov v tele psa.
Dôvody. Infekčné ochorenia: parvovírusová enteritída, enteritida koronavírusov, infekčná hepatitída, leptospiróza, epidémia mäsožravých (zriedkavé), salmonelóza. Helmintiáza, tsistoizosporoz, nešpecifické enteritída, hepatitída, pankreatitída, zápal pobrušnice, gastritída, poškodenia centrálneho nervového systému, alergických stavov, cudzie teleso v gastrointestinálnom trakte, koprolitov, ileus, otravy, acetonémia, pyometra, nádory, bránicový pruh, strangulated omfalokéla , uremia, hypoadrenokorticizmus, prejedanie sa, pohybová choroba.
Krátkodobé vracanie, ktoré nie je spojené s inými príznakmi, sa vyskytuje pri prejedávaní, kývaní, konzumácii nepožívateľných predmetov.
Pretrvávajúce a opakované zvracanie je bežnejšie s parvovírusovou enteritidou, infekčnou hepatitídou a helmintiázou.
Symptomatická liečba. V prípade otravy nie sú antiemetiká predpísané. V iných prípadoch sa používajú metoklopramid, atropín sulfát, platifilín hydrogénartrát, diazepam, cetarazín, diprazín, aminazin, analgén, difenhydramín. V prípade dehydratácie sa roztoky glukózy, Ringer, chloridu sodného atď. Podávajú orálne, rektálne, intravenózne, subkutánne.

Definícia. Zvracanie krvavé - vracanie zmiešané s zvracaním krvi.
Dôvody. Parvovírus enteritída, leptospirózu, infekčné hepatitída, infekcie helmintov, cudzie teleso, alergia, otravy (ťažké kovy, prostriedok pre hubenie hlodavcov, analgetiká aspirín, indometacín, Brufen, fenylbutazón), žalúdočný vred, hypoadrenokorticizmom, nádory, autoimunitné trombocytopéniu.
Najčastejšie sa krvácajúce vracanie vyskytuje s parvovírusovou enteritidou, otravou a okamžitou hypersenzitivitou typu.
Symptomatická liečba. Okrem antiemetik (pozri "Zvracanie") sú predpísané hemostatické látky: vápnikové prípravky, vikasol, epinefrín, mezatón, efedrín a vnútri - adstringentné lieky (tanín, kamenec, odvar a infúzie šalvia, ľubovník bodkovaný, , Pri alergickej genéze - antihistaminiká (dimedrol, diprazín), glukokortikoidy (prednizolón, dexametazón), glukóza.

Krv v moči (hematúria a hemoglobinúria)
Definícia. Hematúria je vylučovanie krvi do moču, hemoglobinúria je vylučovanie hemoglobínu močom. Diferenciácia hematúrie s hemoglobinúriou sa môže uskutočniť mikroskopom sedimentu moču.
Dôvody. Hemoglobinúria je dôsledkom intravaskulárnej hemolýzy (piroplazmóza, leptospiróza, sepsa, ochorenie pečene, transfúzna hemolýza, otravy, autoimunitná hemolytická anémia). Hematúria je dôsledkom ochorenia obličiek a močových ciest (poškodenie, glomerulonefritídy, pyelonefritídy, nádory, srdca obličiek, urolitiáza, parazity obličky - dioktofimy a Dirofilaria, urotsistit, uretritída, prostatitída) a otrava antikoagulanciá a iných porúch zrážanie krvi v počet autoimunitných trombocytopenických purpúr. Vylučovanie krvných zrazenín močou naznačuje silné krvácanie. Hematúria by sa mala odlíšiť od uretorády, keď sa uvoľňuje krv z močovej trubice, bez ohľadu na močenie a vaginálne krvácanie.
Najčastejšie sa vyskytuje hemoglobinúria s piroplazmózou a hematúriou - s poškodením alebo infekciou obličiek a močových ciest.
Symptomatická liečba. Chlorid vápenatý, intramuskulárne glukonát vápenatý, vikasol, vitamín C, mezatón (môžu byť rektálne) sa intravenózne injektujú.

URINÁRNA FREKVENCIA ALEBO POŠKODENÁ (DYSURIA)

Definícia. Dysúria - časté, ťažké alebo bolestivé močenie. Moč sa vylučuje v malých dávkach.
Príčiny: urokystitída, prostatitída, uretritída, vaginitída, kameň v močovom mechúre a močovom mechúre, nádory prostaty, močového mechúra, močová trubica, penis, vagína.
Symptomatická liečba. Lokálne v oblasti močového mechúra sa pri absencii krvi v moči používa teplo. Zavedenie antispazmikík (atropín, papaverín, no-spa), analgetiká (analgin, aspirín, paracetamol) je znázornené. Lepšie je používať lieky, ktoré kombinujú antispazmotické a analgetické účinky: baralgin, trigan, maxigan, spazmalgin.

Definícia. Inkontinencia moču (inkontinencia moču) - mimovoľné močenie.
Dôvody. Inkontinencia u psov môže byť spôsobená nervovým agitáciou, napríklad u samcov v prítomnosti samíc v love, ako aj pri preliačení močového mechúra a je fyziologická. Patologická močová inkontinencia sa vyskytuje v nasledujúcich chorobách a chorobách: ochorenia mozgu a miechy, poškodenie miechových nervov, kameňov a nádorov močovej rúry, cystitída.
Symptomatická liečba. Pri inkontinencii spojenej s emočným vzrušením sa niekedy používajú sedatíva (prípravky valeriánov, trankvilizéry). V iných prípadoch je indikovaná etiotropná liečba. Neobmedzujte množstvo vody spotrebovanej psom.

ZVÝŠENÉ MYŠTU A URINÁCIA (POLYDIPSIA A POLYURIUM)

Definícia. Zvýšená smäd a močenie (polydipsia a polyúria) - zvýšená spotreba vody a zvýšenie produkcie moču. Tieto dva príznaky sú zvyčajne navzájom spojené, pričom prvé a druhé sú primárne. Hustota moču a intenzita jeho farby sú zvyčajne znížené.
dôvody: glomerulonefritída, nefroskleróza, amyloidóza obličiek, diabetes mellitus, diabetes insipidus, hyperadrenokorticizmus, pyometria, lieková reakcia (diuretikum, glukokortikoid), otravy.
U starších psov je polyúria + polydipsia najčastejšie spojená s cukrovkou, u feny s pyometrou.
Symptomatická liečba. Zvieratá poskytujú voľný prístup k vode. V prípade dlhodobej polyúria-polydipsie sa namiesto vody fyziologické roztoky alebo izotonický roztok chloridu sodného dodávajú psom namiesto vody, aby sa zabránilo narušeniu rovnováhy vody a soli. Kvôli zvýšenému výdavku energie sú zvieratá vybavené vysokokalorickou stravou.

ZNÍŽENIE ALEBO URINÁCIA (OLIGURIA A ANURIA)

Definícia. Oligúria je dlhodobý pokles produkcie moču. Obličková (obličková) oligúria a extrarenálna (extrarenálna) sú rozlíšené.
Anuria - zastavenie moču. Anúria je vylučujúca (zastavenie tvorby moču) a vylučovanie (zastavenie vstupu moču do močového mechúra). Obe symptómy, ktoré sú charakteristické pre akútne zlyhanie obličiek, kvôli možnému rozvoju uremia, vyžadujú okamžitú veterinárnu intervenciu.
dôvody: parvovírusová enteritida, dehydratácia, otravy ťažkými kovmi, kyselinami, strmene, strmene, aminoglykozidy, tetrachlórmetán a iné exo- a endotoxíny, zlyhanie srdca, renálna vaskulárna trombóza a embólia, masívna krvná strata, kolaps, šok, obštrukcia močovodov.
Symptomatická liečba. Aplikujte kofeín, aminofylín, diuretiká (furosemid), glukokortikoidy (prednison, dexametazón), 40% intravenózne a 5% glukózy subkutánne. Zobrazuje sa peritoneálna dialýza (pozri).

Definícia. Agresívne správanie - akcie psa, zamerané na poškodenie ľudí alebo zvierat. Je potrebné rozlišovať agresívne správanie spojené s obranou alebo pokus o presadzovanie jeho nadradenosti, od patologickej agresivity spojenej s akoukoľvek chorobou.
Príčiny: besnota, Aueskiho choroba, nervová forma moru, encefalitída, neuralgia, mozgový nádor, hypoxia mozgu, endokrinné poruchy.
Symptomatická liečba. Použiť neuroleptiká (aminazín, piportil, xylazín), trankvilizéry (diazepam, chlordiazepoksid), sedatíva (lieky valerián), barbituráty (fenobarbital, reladorm). podráždenie
Definícia. Vzrušenie - nepokojné správanie psa, charakterizované zvýšenou podráždenosťou a motorickou aktivitou. Často spojené so svalovými trasami. Je potrebné rozlišovať vzrušený stav psa spôsobený akýmikoľvek objektívnymi dôvodmi (napríklad u mužov, ktorí cítia vôňu suky, ktorá je v love), z vzrušenia spojeného s akoukoľvek chorobou alebo patologickým stavom.
Príčiny: hypokalcemická tetany, hypoparatyroidizmus, epilepsia, encefalitída, ektoparazity, helminty, otravy (napríklad atropín).
U psov je vzrušenie najčastejšie spojené s hypokalcemickou tetanou a bičovými uhryznutím.
Symptomatická liečba: predpísané doplnky vápnika, intramuskulárny síran horečnatý, neuroleptiká, trankvilizéry, sedatíva a hypnotiká.

ZLEPŠENÁ CITLIVOSŤ KOŽE (HYPERESTÉZIA)

Definícia. Hyperestézia - zvýšená citlivosť na kožu na rôzne podnety.
Príčiny: morová nervová forma, dermatomyozitída, zápalové ochorenia kože, ekzém, atopická dermatitída, myozitída, ischias, neuralgia, encefalitída, myelitída, meningitída.
Symptomatická liečba: glukokortikoidy (prednizón, dexametazón), nesteroidné protizápalové lieky (piroxikam, indometacín, brufen, analgin), neuroleptiká (aminazín), trankvilizátory (diazepam), vitamíny B1, B6, B12, Sun, biotín, PP.

PARALIZA A PARÁREZ KONČETINY

Definícia. Paralýza je úplná nemožnosť dobrovoľných pohybov, paréza je čiastočné obmedzenie sily a objemu dobrovoľných pohybov v dôsledku porušenia inervácie. Môže byť sprevádzaný nárastom (zvyčajne na začiatku ochorenia) a poklesom citlivosti na kožu a svaly. S dlhým priebehom svalovej atrofie sa často vyvíja. Existujú aj monoplegia - paralýza (paréza) jednej končatiny, tetraplegia - paralýza štyroch končatín, paraplegia - paralýza dvoch predných alebo dvoch zadných končatín a hemiplegia - paralýza pravého alebo ľavého polovice tela.
Dôvody. Monoplegiya a paraplégia: infekčné choroby (natieračské, besnota), encefalitída, myelitída, meningitída, krvácanie do mozgu alebo miechy, miechové mŕtvica, ischias, plexites, zranenia končatín, a miechové tumory, zlomeniny, otravy, alergické polyneuropatia. Najčastejšie majú psy paraparézu zadných končatín v dôsledku ischias.
hemiplégia: infekčné choroby (morový mor), meningoencefalitída, mozgový absces spôsobený infekčnými a parazitnými agensmi, trauma, opuch, krvácanie v mozgu, krvácanie do mozgu, infarkt mozgu.
Tetraplegia: infekčné choroby (epidémia mäsožravcov, besnota), trauma krčnej chrbtice, polyneuropatia infekčno-alergického alebo toxického pôvodu.
Symptomatická liečba. Aplikujte glukokortikoidy (prednizón, dexametazón), narkotické analgetiká (piroxikam, indometacín), diuretiká (furosemid), antispazmodiká (no-shpa, baralgin), vitamíny B1, B12, PP, kyselina glutámová. V prípade infekčnej a alergickej genézy sú indikované antihistaminiká (difenhydramín, diprazín). So zníženým svalovým tonusom sa používajú anticholínesterové lieky (oxazil, prozerín, galantamín), dusičnan strychnínu, duplex, ako aj nootropné lieky - piracetam, aminonon, pyriditol.

NEZABUDNENOSŤ STRATY (SWING OFF, COMA)

Definícia. Synkopa - krátkodobá strata vedomia v dôsledku cerebrálnej ischémie. Koma - dlhotrvajúca strata vedomia alebo ťažká depresia v dôsledku poškodenia centrálneho nervového systému. Mäknutie a kóma môže byť sprevádzané kŕčmi.
Dôvody. Synkopa: srdcové arytmie, rýchly prechod z horizontálneho na vertikálny stav, choroby pľúc, stratu krvi, diuretické a antispazmické otravy.
Kóma: poranenie mozgu (traumatické až.), mozgová príhoda, intrakraniálne krvácanie (apoplexia), encefalitída, meningitída, nádory, infekčné a parazitárne ochorenia, intoxikácia, pankreatická nekróza (pankreatická K.), hepatonekróza a iné formy akútneho zlyhania pečene (pečeň K). ), hypoglykémia, ketoacidóza, uremia (uremická K.), hypotyreóza, hypoadrenokorticizmus, strata vody a solí v tele v dôsledku dlhotrvajúceho zvracania a hnačky (chlórhydropenická K.), hypertermia.
Symptomatická liečba. Vo väčšine prípadov je indikované intravenózne, subkutánne, intraperitoneálne podanie 5% roztoku glukózy, izotonického roztoku chloridu sodného, ​​Ringerovho roztoku, Ringer-Lockeho roztoku, 4% roztoku hydrogenuhličitanu sodného, ​​reopolyglucínu.
Roztoky sa podávajú v jednorazovej dávke až do 20 ml / kg. Na udržanie srdcovej aktivity (pri absencii príznakov excitácie centrálneho nervového systému) sa používa cordiamín, sulfokamokain, strofantín, adrenomimetiká - mezatón, efedrín, adrenalín. Keď uremická kóma vykazuje diuretiká, peritoneálnu dialýzu a v prípade zvracania - atropín a metoklopramid. Liečba iných typov kómy nájdete v príslušných častiach adresára

Definícia. Kŕče - nedobrovoľné svalové kontrakcie.
Sú kŕče - generalizovanétrhavé svalové kontrakcie tela; tonické kŕče - pomalé, dlhé svalové kontrakcie; klonické kŕče - často opakované kontrakcie a uvoľnenie svalov; epileptický záchvat je záchvat generalizovaných klinických tonických kŕčov sprevádzaných stratou vedomia.
Dôvody. Infekčné choroby: morové mäsožravce, besnota, tetanus; invazívne choroby: toxoplazmóza, helminthiáza; hypokalciémia, hypoparatyroidizmus, hypoxia mozgu, hypertermia, edém mozgu, cerebrálne krvácanie, mozgové nádory, hydrocefalus, encefalitída, otravy, uremia.
U psov sa najčastejšie vyskytujú kŕče bez straty vedomia s hypokalciémiou, hypoxiou a helmintiázou a pri epilepsii dochádza ku kŕčom so stratou vedomia.
Symptomatická liečba. Počas útoku sa používajú intramuskulárne síran horečnatý, hydrochlorid ketamínu, xylazín, diazepam, aminazín, diprazín (a ďalšie antihistaminiká), sodná soľ tioftalénu a hexenal. V intersticiálnom období boli predpísané difenín, karbamazepín, hexamidín, klonazepam. Počas hypoxie sa používa kyslíková terapia. Pri intoxikácii, hydrocefalus, uremia, edém mozgu - diuretiká (furosemid). Ak je podozrenie na hypokalcemickú tetaniu (ženský dojčenie) - síran horečnatý, chlorid vápenatý (pomaly intravenózne) a glukonát vápenatý, vitamín D.

Definícia. Vaginálne krvácanie je vylučovanie nezrazenej krvi, krvných zrazenín alebo krvi pri výtoku z vagíny. Vo fyziologických množstvách je prítomná krv vo vaginálnom výtoku počas estru a po pôrode. Vo väčšine prípadov je zdroj krvácania v maternici.
Príčiny: endometritída, nádorových, folikulárnej cysty, pretrvávanie folikulov, potratu, popôrodné maternicovej hypotenzia, trauma.
Symptomatická liečba. Uterotonické činidlá sa používajú: oxytocín, pituitrín, chloridokarbín, metyllegometrín, ergotal, hydrogénartrát ergotamínu, hydrojodid pachikarpíny, benzoát sferofyzínu. Lieky na zníženie množstva maternice sú počas tehotenstva kontraindikované. Na zlepšenie zrážania krvi predpísaný vikasol, doplnky vápnika. Adrenomimetiká (mezatón, adrenalín, efedrín), kyselina askorbová a askorutín zužujú a posilňujú krvné cievy. V prípade dlhotrvajúceho krvácania sú predpísané rastlinné prípravky: infúzie a výťažky z pastierskych vreciek, vodnej papriky.

ZRUŠENIE MULTIPLE (HEMORRHAGICKÉ DIATÉZY)

Definícia. Viacnásobné krvácanie (hemoragická diatéza) - tendencia k krvácaniu a krvácaniu.
Spôsobuje.
1.Nízka zrážanlivosť krvi: dedičná nedostatočnosť krvných koagulačných faktorov - II (hypoprotrombinémia), VII (hypoprokonvertinémia), VIII (hemofília A), IX (hemofília B), X, XI; ochorenie pečene vedúce k nedostatku faktorov koagulácie krvi; otravy zoocídmi s antikoagulanciami (zookumarín atď.); predávkovanie liekmi - antikoagulanciá (heparín, neodikumarín); autoimunitné nedostatky koagulačných faktorov; avitaminóza K, hypokoakulačná fáza diseminovanej intravaskulárnej koagulácie.
2. Trombocytopénia a trombocytopatia: dedičná trombocytopénia, autoimunitná trombocytopenická purpura, splenomegalická trombocytopénia, trombasténia, disagregatívna trombocytopatia, liečivá trombocytopatia (aspirín, indometacín).
3. Zvýšená kapilárna priepustnosť: hemoragická vaskulitída, infekčné alergické a toxigénne angiopatie.
Symptomatická liečba. Predpísať glukokortikoidy (prednizón, dexametazón), vikasol, doplnky vápnika, kyselina askorbová, askorutín. Zobrazuje sa transfúzia krvi čerstvého darcu. Pri otravovaní antikoagulantom - nútená diuréza.

POHYBOVÉ MOŽNOSTI (ATAXY, ADYNAMIA)

Definícia. Ataxia je porušením koordinácie pohybov, ktoré sa prejavuje napríklad pohybom v kruhu, roztržitou chôdzou, pádmi. Adynamia - svalová slabosť, prejavujúca sa prilepením.
Dôvody. Ataxia: vnútorný otitis, neuritída VIII kraniálneho nervu, poranenie hlavy, nádor, dedičná patológia, otravy, infekčné a invazívne choroby.
Adynamia: akékoľvek ochorenia a stavy vedúce k vyčerpaniu alebo strate sily.
Symptomatická liečba. Ataxy: antibiotiká, diuretiká, protizápalové lieky (prednizón, piroxikam), vitamíny B1, B6, B12, PP.
Adynamia: kompletné krmivo s vysokým obsahom kalórií, glukóza, extrakty Eleutherococcus a levzey, multivitamíny, Riboxin, retabolil, prozerín, dusičnan strychnínu.

definícia, Periférny edém - nadmerná akumulácia tekutiny v mäkkých tkanivách, najmä v podkožnom tkanive prsníka, brucha a končatín.
Dôvody. Asymetrický lokálny edém: trauma, infekcia, alergie, zápal, stláčanie končatiny, injekcia veľkého množstva tekutiny, ako aj dráždivé a nekrotické liečebné látky, uhryznutie jedovatých zvierat.
Symetrický opuch: zvýšený hydrostatický venózny tlak a zhoršenie venózneho odtoku v dôsledku zlyhania srdca; zníženie onkotického krvného tlaku v dôsledku straty proteínov pri chorobách obličiek (amyloidóza, glomerulonefritída, nefrotický syndróm), enteropatia, predĺžené krvácanie, ako aj zníženie tvorby proteínov pri ochoreniach pečene (cirhóza) a pôst; zvýšená kapilárna priepustnosť pri infekciách, intoxikácia, alergie; myxedém kvôli hypotyreóze.
Symptomatická liečba závisí od povahy edému. Keď edém zápalového pôvodu, určená antimikrobiálne látky a hypertonických roztokov, alergických a alergické toxikologické (uhryznutie jedovatých zvierat) - antihistaminiká (difenhydramín), glukokortikoidy (prednizolón, dexametazón), vitamín C, rutín (Ascorutinum) intravenózne chlorid vápenatý. Pri srdcovom zlyhaní, sú uvedené srdcové glykozidy (digitoxín), diuretiká (furosemid) a doplnky draslíka.
Pri edémoch obličiek sú predpísané diuretiká (furosemid, aminofylín), glukokortikoidy, diéta bez soli.

Definícia. Zvýšenie telesnej teploty (horúčka) - jednorazový, pravidelný alebo konštantný nadbytok normálnej telesnej teploty tela (u psov - 39 stupňov Celzia).
Dôvody. Krátkodobé zvýšenie telesnej teploty sa môže vyskytnúť u šteniatok v dôsledku nedokonalých termoregulačných mechanizmov u dospelých psov s intenzívnou svalovou prácou v horúcom období. Ako reakcia tela sa horeká infekčné choroby, invazívne (menej často), zápalové procesy v rôznych orgánoch, neoplazmy (nie vždy), otravy niektorými látkami (Ivomek, nitrofurány, vitamíny D2 a D3, jód, tetrachlórmetán, organochlorinové pesticídy, ), hypokalcemická tetania, meningoencefalitída.
Symptomatická liečba. Vzhľadom na to, že horúčka je ochrannou a adaptačnou reakciou tela, nemali by sa prijímať opatrenia na zníženie telesnej teploty, ak nepresiahne 40 stupňov Celzia. V opačnom prípade sa používajú antipyretiká: amidopyrín, analgén, kyselina acetylsalicylová (aspirín), fenacetin, paracetamol, ako aj kombinované prípravky. Niekedy sa používajú sviečky, ktoré obsahujú antipyretiká ("Cefecon"), antihistaminiká (difenhydramín, diprazín) a antipsychotiká (aminazín). So zvýšenou telesnou teplotou na 42 stupňov Celzia a vývojom tohto komatózneho stavu sa uchýlia k nalievaniu alebo ponoreniu tela do studenej vody.

Definícia. Zníženie telesnej teploty - zníženie rektálnej telesnej teploty o menej ako 37,5 stupňov Celzia.
Príčiny: hypotermia, únava v dôsledku ťažkých patologických stavov, otravy, enteritida (vo väčšine prípadov), dehydratácia, intenzívna krvná strata.
Symptomatická liečba. Pes sa ohrieva obalom, vyfúknutím teplého vzduchu, ožiarením žiaroviek infračerveným a viditeľným svetlom, ponorením do teplej vody. Z liekov používajte analeptiká (cordiamín, sulfokamfokain).

Definícia. Zdurené lymfatické uzliny - lokálne alebo rozšírené opuchnuté lymfatické uzliny. Súčasne sa ich konzistencia môže zmeniť.
Príčiny: lokálne zápalové procesy, lymfadenitída, sepsa, systémové mykózy, chronické bakteriálne infekcie, lymfosarkóm, leukémia, metastázy, reaktívna hyperplázia lymfatických uzlín.
Symptomatická liečba. Pri zápalových lymfadenopatiách sú indikované antimikrobiálne látky, analgetiká a v prípade potreby chirurgické zákroky. Pri nádorových ochoreniach sa používajú cytostatiká a glukokortikoidy.

Definícia. Kĺbový rast - zvýšenie objemu jedného alebo viacerých kĺbov, ktoré sa pozoruje alebo zistí palpáciou.
Dôvody. Symetrické zväčšenie kĺbov: zvýšený rast šteniatok, rachot, dysplázia bedrového kĺbu (dedičná